Çekici Çeşitleri

Çekici Çeşitleri

Çekiciler hizmet şekline göre çeşitlendirilebilir. Bu çeşitler kayar kasa çekiciler, sabit kasa çekiciler ve ahtapot çekicilerdir. Her biri farklı hizmete mahsus olan bu araçların tamamı K1Ö yetki belgelidir. Tüm araç çekme işlemlerini özel sigortalar ile koruma altına alırlar. Bu sayede araç kurtarma işlemleri sırasında oluşabilecek herhangi bir hasar sigorta şirketleri tarafından ödenir.

Kullanım Sıklığına Göre Çekiciler

Kurtarıcı olarak tanımladığımız bu araçlar araç çekme işlemlerinde kullanılır. Sık kullanılandan seyrek kullanılana doğru sıralayacak olursak;

  • Kayar kasa kurtarıcılar
  • Sabit kasa kurtarıcılar
  • Ahtapot kurtarıcılar

1. Kayar Kasa Kurtarıcı

Adından da anlaşılacağı üzere bu kurtarıcıların vinç ekipmanları şasi üzerinden kayarak zemine sıfır hale gelebilir. Bu durum araç çekme işlemlerinin güvenliği ve pratikliği açısından tercih sebebidir. Ülkemizde en çok kullanılan ve beğenilen çekiciler kayar kasalardır.

kayar kasa kurtarıcı

2. Sabit Kasa Kurtarıcı

Sabit kasa çekiciler geçtiğimiz yılların en çok kullanılan yol yardım aracı olsa da yerini kayar kasalara bırakmıştır. Bu araçların kasaları hareketsizdir. Sadece arka bölümünde bulunan bir parça zemine doğru uzanarak araç çekme işlemini tamamlar.

Yine bir örnekle açıklayacak olursak;

sabit kasa kurtarıcı

3. Ahtapot Kurtarıcı

Ahtapot kurtarıcılar genellikle yol yardım şirketlerinde tercih edilmez. Bu araçları hatalı park ve benzeri oto çekme işlemleri için emniyet güçleri sıklıkla kullanır. Bu araçların kullanım amacı emniyet güçleri ile araç sahiplerinin karşı karşıya gelmemesidir. Çünkü araç çekme işlemi ahtapot kurtarıcılar ile sadece 20 saniye sürer.

ahtapot kurtarıcı

Oto Çekici Yetki Belgeleri

Oto çekiciler çeşitli kapasite, ebat ve donanımlara sahip olsalar da aynı yetki belgesi ile hizmet verirler. K1Ö olarak isimlendirilmiş olan bu yetki belgesi olmadan bu araçlar oto kurtarma hizmetleri veremezler. Bu nedenle aracınızı çektirmeden önce ilgili firmanın ve çekicinin yetki belgesini e-devlet kanalından sorgulamanızda fayda vardır.

K1Ö yetki belgeli bir kurtarıcı ile aracınızın çekilmesi size bazı güvenceler sağlar. Bunlardan en önemlisi de çekme işlemi sırasında oluşabilecek hasarların ilgili sigorta şirketleri tarafından karşılanıyor olmasıdır. Bu kapsamlı sigortaya sahip olmayan oto kurtarıcının yetki belgesi T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından iptal edilir. Bu nedenle K1Ö belgeli çekici daima güvenli ve sigortalıdır.